56 yaşındaki kadın, çok fazla CBD aldıktan sonra son derece tehlikeli kalp ritmi değişikliğinden etkilendi


CBD (kannabidiol) içeren kenevir yağı gibi bitkisel takviyeler, faydalarıyla ünlüdür. Araştırmacılar, CBD’nin stres atma ve diğer bazı rahatsızlıklara yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Ancak yakın zamanda 56 yaşındaki bir kadını tedavi eden doktorlar, kalp sorunları CBD’yi dört ay boyunca kullandıktan sonra, “potansiyel olumsuz yan etkiler genellikle öngörülemez” uyarısında bulundu.

Hastaları hakkında dergide yazan araştırmacılar HeartRhythm Vaka Raporlarıtakviyelerin “tam kompozisyonunun” genellikle büyük ölçüde değiştiğini açıkladı.

Ayrıca, bu takviyelerin özellikleri hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu da öne sürdüler.

Tedavi ettikleri kadın, bayıldıktan sonra hastaneye gitmiş ancak hastaneye yatırılmadan önce bir ay boyunca baş dönmesi yaşamıştı. Baş dönmesinin kalp ritmindeki bir değişikliğe bağlı olduğu ortaya çıktı.

Torsades de pointes olarak bilinen, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir kalp ritmi değişikliği geliştirmişti.

DEVAMINI OKU:Dyschezia, bağırsak kanseri tümörünün yayılmasını işaret edebilir – tuvalete vuran işaret

Cleveland Clinic’e göre baş dönmesi, çarpıntı, bayılma ve nefes darlığı, kalbinizin ritmindeki değişikliklerin ortak belirtileridir.

Kadın, dört ay boyunca günde üç ila dört kez iki tür kenevir yağı alıyordu. Ürünlerden biri ek başına 61 mg, diğeri ise 24 mg içeriyordu.

Torsades de pointes genellikle kendi kendine düzelir, ancak sıklıkla ventriküler fibrilasyon olarak bilinen düzensiz kalp atışlarına ve hatta ölüme yol açabilir.

Cleveland Clinic şöyle açıklıyor: “Torsades de Pointes, kalbinizin alt odacıklarında (ventriküller) başlayan çok hızlı bir kalp ritmi (taşikardi) türüdür.

KAÇIRMAYIN:

Takviyeleri bıraktıktan beş gün sonra kadının kalp atışının yavaş yavaş normale döndüğünü açıkladılar.

Altı gün sonra taburcu edildi ve aylar sonra yeni semptomları olmadı.

Şunları yazdılar: “Üç aylık takipte, elektrokardiyogramda (EKG) hala normal aralıkta bir QT aralığı gösteren yeni baş dönmesi veya senkop vakası bildirmedi.”

Anormal kalp ritmi belirtileri görürseniz ne yapmalısınız?

NHS şöyle diyor: “Semptomlarınız devam ederse veya ailenizde açıklanamayan ani ölüm öyküsü varsa, doktorunuzun sizi bir kalp uzmanına (kalp ritmi bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir kardiyolog veya elektrofizyolog) sevk etmesi önemlidir.

“Bir aritmiyi teşhis etmenin en etkili yolu, kalp ritminizin elektrokardiyogram (EKG) adı verilen elektriksel kaydıdır.

“EKG bir sorun bulmazsa, kalbinizin daha fazla izlenmesi gerekebilir.”

Kaynak: | Bu makale ilk olarak Express.co.uk


Kaynak : https://www.soundhealthandlastingwealth.com/health/woman-56-struck-by-extremely-dangerous-heart-rhythm-change-after-taking-too-much-cbd/

SMM Panel PDF Kitap indir